ABD Azerbaycan-Ermenistan görüşmelerinin devam etmesinden memnun: Aliyev ile Paşinyan Avrupa’da görüşebilir

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller, 1 Haziran’da Moldova’nın başşehri Kişinev’de düzenlenecek Avrupa Siyasi Topluluğu Tepesi’nde Ermenistan ve Azerbaycan başkanlarının görüşme planına ait yazılı açıklama yaptı.

“Yakın tarihli açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz”

Miller açıklamasında, “

Ermenistan ve Azerbaycan ortasındaki görüşmelerin devam ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Dışişleri Bakanı (Antony) Blinken’ın belirttiği üzere, Güney Kafkasya’da barış mümkündür. Son vakitlerde, barışa olan bağlılığından ötürü Başbakan (Nikol) Paşinyan’a minnettarlığımızı lisana getirdik ve Cumhurbaşkanı (İlham) Aliyev’in af konusundaki yakın tarihli açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz.

” tabirlerini kullandı.

“Saldırgan retorik yalnızca geçmişteki şiddeti sürdürebilir”

Aliyev ve Paşinyan’ın Kişinev’de Avrupa başkanlarıyla de bir ortaya geleceğini hatırlatan Miller,

“Umuyoruz ki bu meselelerin şiddet yoluyla değil müzakere masasında çözülmesi için verimli bir adım olacaktır. Saldırgan retorik yalnızca geçmişteki şiddeti sürdürebilir; yapan bir diyalog, hem kamuya açık hem de özel, barış, fırsat ve umut yaratabilir.”

değerlendirmesinde bulundu.

Miller, ABD’nin her iki tarafın da kalıcı ve saygın bir barış mutabakatı yapma eforlarını desteklemek için hazır olduğuna vurgu yaptı.

Paşinyan ve Aliyev, olağanlaşma konusunda olumlu bildiri vermişti

İki ülkenin müzakerelerine üçlü formatta öncülük eden AB Konseyi Başkanı Charles Michel de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Avrupa Siyasi Topluluğu Tepesi’nde Ermenistan ve Azerbaycan başkanları ile olağanlaşmaya dair müzakerelerini sabırsızlıkla beklediğini açıklamıştı.

Zirvenin birincisi, 40’tan fazla ülkenin katılımıyla AB dönem başkanı Çekya’nın ev sahipliğinde başşehir Prag’da yapılmıştı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bu ay içinde Washington, Brüksel ve Moskova’da bir ortaya gelmiş, olağanlaşma konusunda olumlu iletiler vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir