ALİKEV Genç Sanatçı Fonu’nda tema bu yıl ‘merak’

İSTANBUL (İGFA) – Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) tarafından bilhassa toplumsal ve ekonomik sermayeden mahrum, sivil toplum ve kültür sanat kurumlarında gereğince temsil edilmeyen genç sanatkarları desteklemek gayesiyle kurulan Genç Sanatçı Fonu (GSF) bu yıl “merak” temasıyla düzenleniyor.

Fon kapsamında, genç sanatkarların projelendirdikleri sanatsal çalışmalarını hayata geçirirken muhtaçlık duydukları finansal takviyesi karşılamak ve onları bilgi, marifet, yaklaşım seviyesinde desteklemek üzere atölye takviyesi sağlanacak. Sanatkarlar, fotoğraf, sinema, kısa sinema, belgesel, fotoğraf, heykel, görüntü, grafik, klâsik sanatlar (ahşap, cam, ebru, çini ve benzeri), yeni medya alanında yapıtlarını projelendirerek müracaat yapabilecek. Son müracaat tarihi 24 Mart olan fona, tüm vilayetlerden 18 yaşından gün almış ve 30 yaşını geçmeyen şahıslar katılabiliyor. Türkiye’de ikamet ediyor olmak koşuluyla tüm vilayetlerden müracaat yapılabilirken, Hatay ve Eskişehir vilayetlerinden yapılacak müracaatlara yüzde 10 kontenjanla öncelik tanınacak.

“MERAK DUYGUSU KEŞFE, YOLA, SEYAHATE ÇIKARIR”

Genç Sanatçı Fonu Yürütücüsü Şeyma Keskin, bu yılki temayla ilgili şunları söyledi, “Merak temasıyla çoklu krizler çağında ve telaşımızın aklımızı başımızdan aldığı bu günlerde bilinmeyene duyduğumuz ilginin peşine düşmek istiyoruz. Biliyoruz ki merakımız öğrenmek, anlamak, yepisyeni ilişkilenme ve diyalog kanalları kurmaya vesile olma potansiyeli taşıyor. Merakımız sorularımıza cevap vermeye yetmeyebilir, aradığımızı bulamayabiliriz lakin merak duygusu keşfe, yola, seyahate çıkarır. Yeni ve alternatif yolları lakin bu türlü bulabiliriz. Kendini ve dünyayı keşfetmek üzere merak hissinin peşinden gidenlerin üretimlerini heyecanla bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir