Bankacılık sektörünün kamu tarafından sık sık değişen kurallar nedeniyle endişesi artıyor

Hükümetin uyguladığı Türkiye modelinin temelini oluşturan düşük faiz siyaseti bankaları zorlamaya başladı. Yüzde 83.5 enflasyona karşın tek haneye hakikat giden faizleri bilançolarına uydurmaya çalışan banka genel müdürleri evvelki gün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir ortaya gelerek kaygılarını anlattı. Bankacılara nazaran yüksek enflasyonda düşük faizli Hazine kâğıdı almaları gelecek için risk yaratıyor.

Bankalar bilançolarında yüzde 400’leri aşan kâr artışlarına karşın huzursuz. İktidarın kredi kullanımını denetlemek ve piyasayı soğutmak için aldığı tedbirlerle bankalaların verdikleri kredi kadar menkul değer tutma zorunluluğunu artıyor. Nebati ile buluşma nedeni de bu riskleri bakana anlatmak. Hazine’nin açıklama yaparak Bakan Nureddin Nebati ile bankacıların daldaki şimdiki gelişmeleri değerlendirdiğini belirttiği toplantıda bankacıların bakana bu kararların “sistemik risk yarattığını” söylediği ortaya çıkmıştı. Banka müdürlerinin ayrıyeten KKM’nin cazibesini kaybettiği ve TL mevduat çekmenin zorlaştığını da bakana ilettiği belirtildi.

PİYASAYI BOZMANIN ETKİSİ

Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun katılmamasını da pahalandıran Yılmaz, “Bu toplantıya gidip müdahale edebilecek bir lider aslında bu periyotta o koltuğa oturamaz” dedi.

“RUSYA İLE OLAN İLGİLER YASAL”

Rusya-Ukrayna savaşına karşın Rusya’ya yerleşen Türk şirketlerine Avrupa ve Amerika’dan gerisi gerisine yaptırım ihtarları geliyor. Hususla ilgili İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin Rusya ile ekonomik münasebetlerinin yasal olduğunu belirtti. Nebati söyleşisinde, “Türkiye memleketler arası finans sistemi içinde çok dikkatli hareket eden bir ülke. Milletlerarası finans sistemi içinde ihlal yaratacak adımlar atan bir ülke değiliz. Bu bahiste çok netiz. Her şey yasal yollardan bize geliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir