Barınaktaki köpeği kürekle vura vura öldürmüşlerdi: Hayvanları sevdiğim için…

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde sıhhat teknisyeni Murat Bacak’ın köpeğe kürekle vurup öldürmesi ve Sefa Çakmak’ın da hayvanı sürükleyerek götürmesine ilişkin manzaralar, 24 Kasım’da toplumsal medyada paylaşıldı. 16 Kasım’da yaşandığı belirtilen olayın imajları, reaksiyonlara neden oldu. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Murat Bacak ve Sefa Çakmak, ‘bir mesken hayvanı yahut evcil hayvanı taammüden öldürme’ hatasından tutuklandı.

‘BİR HÜCUM OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ’

Şüpheliler hakkında savcılıkça hazırlanan iddianame tamamlandı. 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesine sunulan iddianamede, olayın nasıl yaşandığı anlatıldı. İddianamede, “Hayvan barınağında gerçekleştiği tespit edilen olaya ait 11 saniyelik imajda emekçi olarak çalışan kuşkulu Murat Bacak’ın, elinde bulanan kürekle 3 kere sert biçimde köpeğe vurduğu, yeniden tıpkı yerde çalışan başka kuşkulu Sefa Çakmak’ın, köpeği yakalama aparatıyla tuttuğu ve hayvanın kaçmasına pürüz olduğu, Murat Bacak’ın köpeğe 3 kere kürekle vurduktan sonra, köpeğin hareketsiz formda yere yığıldığı, Sefa Çakmak’ın hareketsiz kalan köpeği sürükleyerek kenara gerçek çektiği manzaralarda köpek tarafından yapılan bir atak olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

İddianamede şüphelilerin tabirlerinde de yer verildi. Murat Bacak’ın sözünde; kendisine saldırdığı için köpeğe kürekle vurduğunu, Sefa Çakmak’ın yakalama aparatıyla yakaladığını fakat köpeğin yaşadığını söz etti.

Sefa Çakmak’ın savunmasında ise Murat Bacak’ın, köpeğin saldırması üzerine kürekle köpeğe vurduğunu, kendisinin de aparatla köpeği yakaladığını, aşısını yaptıklarını ve köpeğin yaşadığını söylediği kaydedildi.

İDDİANAMEDE ‘CAN DOSTUMUZ’ VURGUSU

Ölen köpek için ‘can dostumuz’ vurgusu yapılan iddianamede, “Can dostumuz köpeklerin olay günü parazit aşıları yapılmak üzere kafes dışına çıkarıldığı, aşılamalar yapıldığı sırada küpe numarası tespit edilemeyen can dostumuz köpeği kuşkulu Sefa Çakmak’ın aparat vasıtasıyla boynundan yakaladığı, başka kuşkulu Murat Bacak’ın da elindeki kürekle tekraren vurmak suretiyle can dostumuz köpeğe azap edip, acımasız ve zalimce muamelede bulunarak ağır yaraladıkları, uzman raporu ve Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi veterinerlerince düzenlenen tutanağa nazaran; zalimce azaba maruz bırakılan can dostumuz köpeğin olay tarihinden 1 gün sonra öldüğü tespit edilen Y1765 kulak küpeli olduğu belirlenmiştir” denildi.

CEZALAR YARI ORANINDA ARTIRILDI

İki kuşkulu hakkında da ‘Bir konut hayvanına yahut evcil hayvanı taammüden öldürme’ hatasından 6’şar aydan 4’er yıla kadar mahpus cezası istendi. Bu cezanın Hayvan Hakları Kanunu’nun ‘suçların veteriner doktor, veteriner sıhhat teknisyeni, hayvan muhafaza gönüllüsü, hayvan muhafaza derneği üyeleri, hayvan müdafaa vakfı üyeleri yahut hayvanlara bakmak veyahut onları korumakla görevlendirilen şahıslar tarafından işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılır’ hususu mucibince yarı oranında artırılarak, 6’şar yıla çıkartılması talep edildi. Tutuklu Murat Bacak ve Sefa Çakmak’ın yargılanmalarına bugün başlandı. 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya; tutuklu sanıklar SEGBİS aracılığıyla katılırken, başta Konya Barosu olmak üzere birtakım baroların Hayvan Hakları Komisyonu’nda vazifeli avukatlar da hazır bulundu.

‘DİREK YÜZÜME YANLIŞSIZ SALDIRDI’  

Murat Bacak, savunmasında köpeğin kendisine saldırdığı için vurduğunu öne sürdü. Bacak, şunları anlattı:

“10 yıldır bu işi yapıyorum. İlaçlamayı makineyle yapıyoruz. Öbür arkadaşların elinde sopa ve demir vardı. Benim elim boş olunca, köpek bana saldırdı. Direk yüzüme gerçek saldırdı. Sefa tutmaya çalıştı. Sonra da olay gerçekleşti. Küreğin uzunluğu nedeniyle bana yaklaşmasını engellemek için vurdum. Başına vurmak istemedim. Olaydan evvel, 2 arkadaşımızı köpek ısırdı.

Videonun öncesinde bir defa vurdum. Öncesi olmayınca gözükmüyor. Hayvanları sevdiğim için veterinerlik lisesini seçtim. Hayvan bayıldıktan sonra enjeksiyona gitti. Baygındı ve birkaç dakika sonra kendine geldi. Sonra Sefa bana getirdi, ilacını yaptım. Köpek koşarak ayrıldı. Sonraki gün köpeği de gördüm, yaşıyordu. Olayın akabinde belimdeki rahatsız nedeniyle 3-4 gün rapor aldım. Keşke köpek beni ısırsaydı da bu türlü bir olay yaşanmasaydı.”

‘MURAT, KAYGIDAN KÜREKLE VURDU’

Köpeği sürükleyen Sefa Çakmak da savunmasında “14 Eylül’de hayvan bakım elemanı olarak barınaktaki misyonuna başladığını belirtti. Çakmak, “Kafesteki köpekleri aşılayıp, tekrar kafeslere koyuyorum. Köpeği kafesten çıkardıktan sonra Murat’a saldırdı. Olağanda köpekleri o denli sürüklemiyoruz. Köpek kendisi geliyor. Köpek saldırınca Murat elinde bir şey olmayınca yanındaki kürekle vurdu. Bir kere vurdu. Köpek sersemleyince, o sırada yakaladım. Murat sanırım dehşetten kürekli vurdu. Hiç kimse reaksiyon göstermedi.  İşe 2 ay oldu başlayalı ve birinci defa bu türlü bir olay gördüm. Veterinerler de bizleri gördü fakat bir şey söylemediler. Elinde sopa yahut buna benzeri bir şey olanlara köpekler saldırmıyor. Köpek bayıldıktan sonra 2-3 metre götürdüm. Sonra müdahale edildi. Köpeği ilaçladıktan sonra bıraktım. Pişmanım. Nasıl olduğunu bende bilmiyorum.  Çevremizdekiler o an şokla bir şey söylediler mi? Bilmiyorum” dedi.

Duruşma, avukatların savunmaları ile sürüyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir