Ipsos: Her 10 kişiden 7’sinin kredi kartı var

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Antikriz Raporu’ndan derlenen bilgilerle eylül ayında; kredi kartı kullanan bireylerin kart kullanımındaki tavır ve davranışları inceledi. Buna nazaran, bireylerin yüzde 61’inin kendine ilişkin bir kredi kartı bulunmakta. Yüzde 9’unun ise kullanmakta olduğu bir ek kart var. Toplamda kredi kartı kullanan bireylerin oranı ise yüzde 70.

BİREYLERİN YARISINA YAKINI PERİYOTLUK KART BORÇLARININ TAMAMINI ÖDÜYOR

Dönemlik kart borcunun tamamını ödediğini söyleyen kart sahiplerinin oranı yüzde 46 iken, yüzde 21’i periyotluk borcun biraz azını yatırdığını belirtiyor. Asgarî fiyatı ödeyenlerin oranı ise yüzde 26.

SADECE NAKİT ÖDEMEYİ TERCİH EDENLERİN ORANI YÜZDE 14

Her 10 bireyden 9’u alışverişlerinde kredi karı kullanıyor. Alışverişlerin çabucak hemen tamamında kredi kartı kullan bireylerin oranı yüzde 49. Bu şahısların çoğunlukla kredi kartı tercih etmesinden temel sebep gelirlerinin nakit ödeme yapmak için kâfi olmaması (yüzde 55) ya da ödemeleri bir sonraki aya erteleyebilmesi (yüzde 32). Alışkanlık olduğu için daima kredi kartı kullananların oranı ise yüzde 36.

KREDİ KARTI İLE ALIŞVERİŞLERDE TAKSİTLİ ÖDEME TERCİHİ YÜZDE 71.

Eğer taksitli ödeme imkanı varsa kredi kartı sahiplerinin yüzde 71’i alışverişlerinde taksitli ödemeyi tercih ediyor. Her vakit tek çekim ödeme yaptığını söyleyenlerin oranı yüzde 25.

“KREDİ KARTI İKİ UCU KESKİN BİR BIÇAK GİBİ”

Ipsos, Türkiye CEO’su Sidar Gedik datalarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu;

“Araştırmamıza katılan her on şahıstan üçünün bir kredi kartı yok. Bu aslında kredi kartı piyasasında şimdi hala gidilecek bir yol olduğunu gösteriyor. Kredi kartı sahibi olan her iki şahıstan biri “tüm alışverişlerini” kredi kartı ile yaptığını belirtiyor. Kredi kartı şuurlu kullanım gerektiren bir eser. Bireyin finansal kapasitesi dahilinde kullanıldığında hiç kuşkusuz çeşitli avantajlar sağlayabiliyor, mesela her on kart sahibinden yedisi taksitli alışveriş imkanlarından faydalanıyor. Öte yandan tüm alışverişlerini kredi kartı ile yapanların yarıdan fazlası bu davranışın nedeni olarak nakit ödeme için gelirinin yetersizliğini belirtiyor. Yüksek enflasyon ile gayrette kredi kartı iki ucu keskin bir bıçak üzere. İpin ucunun kaçma ihtimali var, kredi kartı kullanıcılarının yüzde 29’u bu duruma yakın, bu kesim ya fakat en az ödeme fiyatını ödeyebiliyor ya da onu dahi ödeyemiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir