New York borsası yükselişle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi 400 puanın üzerinde kıymet kazandı ve yüzde 1,34 artışla 31.499,62 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 1,20 çıkarla 3.797,69 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,86 artarak 10.952,61 puana çıktı.

Fed’in “ultra şahin” para siyasetlerinin sonuna yaklaşıldığına ait güçlenen beklentilerle geçen haftayı yükselişle tamamlayan endeksler, yeni haftanın birinci süreç gününde de müspet bir seyir izledi. Para siyasetindeki yavaşlama sinyallerinin akabinde 12 haftadır satış yüklü bir seyir izleyen tahvil piyasalarında alımların tesirini artırdığı görülürken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi cuma günü 2007’den bu yana en yüksek seviyeyi test etmesinin akabinde bugün yüzde 4,24 düzeyinde dengelendi.

Bilanço döneminde ise epey ağır bir haftaya girilirken, ABD’de bu hafta Apple, Microsoft, Exxon Taşınabilir, Ford Motor, Airbus, Alphabet, Amazon, Boeing, HSBC, Shell ve Intel üzere büyük şirketlerin açıklayacağı bilançoların hisse piyasalarında oynaklığı artırması bekleniyor. Makroekonomik data tarafında ise ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ekimde aylık bazda 2,1 puan azalışla 49,9’a inerek 28 ayın en düşük düzeyine geriledi ve Haziran 2020’den bu yana bölümde birinci sefer daralma olduğuna işaret etti.

Ülkede hizmet kesimi PMI da ekimde geçen aya nazaran 2,7 puan azalarak 46,6’ya indi ve hizmet dalındaki daralmanın sürdüğünü gösterdi. İmalat ve hizmet bölümlerini kapsayan bileşik PMI ise ekimde aylık bazda 2,2 puan azalışla 47,3’e geriledi ve hizmet dalında olduğu üzere 2 ayın en düşük düzeyine inerek ekonomik faaliyetteki daralmanın devam ettiğine işaret etti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir