Özel sektörün yurt dışı kredi borcu eylülde azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), eylül ayı Özel Bölümün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Gelişmeleri’ni paylaştı.

Buna nazaran, eylül sonu prestijiyle, özel dalın yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2021 yıl sonuna nazaran 7,8 milyar dolar azalarak 160,9 milyar dolar oldu.

Vadeye nazaran incelendiğinde, 2021 yıl sonuna nazaran, uzun vadeli kredi borcunun 7,8 milyar dolar azalarak 153,5 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 39 milyon dolar artarak 7,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Borçluya nazaran dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, bir evvelki yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 3,6 milyar dolar azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 3,6 milyar dolar azalışla 16,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Aynı periyotta, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 581 milyon dolar azalmış, tahvil stoku ise 11 milyon dolar azalarak 1,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

TAHVİL STOKU ARTTI

Söz konusu periyotta, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 540 milyon dolar arttığı, tahvil stokunun ise 188 milyon dolar artarak 10,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise, 2021 yıl sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 16 milyon dolar artışla 4,8 milyar dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 408 milyon dolar artışla 1,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Alacaklıya nazaran dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, eylül sonu prestijiyle tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir evvelki yıl sonuna nazaran 2,1 milyar dolar azalarak 105,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir evvelki yıl sonuna nazaran 163 milyon dolar artarak 7,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

UZUN VADELİ KREDİ BORCUNUN YÜZDE 66,1’İ DOLAR

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 153,5 milyar dolar fiyatındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 66,1’inin dolar, yüzde 30,5’inin Euro, yüzde 1,6’sının Türk lirası ve yüzde 1,8’inin ise öbür döviz cinslerinden oluştuğu ve 7,5 milyar dolar fiyatındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 41,3’ünün dolar, yüzde 39,1’inin Euro, yüzde 16,9’unun Türk lirası ve yüzde 2,7’sinin başka döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde, eylül sonu prestijiyle, 153,5 milyar dolar fiyatındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 36,8’ini finansal kuruluşların, yüzde 63,2’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Aynı devirde, 7,5 milyar dolar fiyatındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 77,5’ini finansal kuruluşların, yüzde 22,5’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel kesimin yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, eylül sonu prestijiyle kalan vadeye nazaran incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 42,1 milyar dolar meblağında olduğu gözlendi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir