Talep patlaması bekleniyor: Rota Türkiye’ye dönecek!

Bu yılın ocak-eylül periyodunda 188 milyar dolara ulaşan Türkiye ihracatının 28 milyar doları aşkın kısmını demir-çelik bölümü üstlendi. Dünyanın içinde bulunduğu badirelerden ötürü global talebin azalmaya başladığını söyleyen Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Lideri Fuat Tosyalı, Türkiye için yeni risklerle birlikte, yeni fırsatların da doğabileceğini söyledi.

“Avrupa, sert bir kış devri geçirecek. Güç ağır bölümlerde Türkiye emniyetli tedarikçi olarak öne çıkıyor” diyen Tosyalı, “Özellikle demir-çelik dallarımızda önemli bir talep artışı bekliyoruz. Güç krizi nedeniyle Avrupa yeşil dönüşüm konusunda zorluklar yaşıyor. Fakat önümüzde ‘Yeşil Mutabakat’ üzere savlı bir gaye bulunuyor. Dünyanın üretimde belirlediği değişim süreçlerine ahenk sağlamak için adımlarımızı evvelden atmaya başladık. Meyvelerini de ilerleyen devirde almak istiyoruz. 2023 ve sonrasında ortaya çıkacak riskleri hakikat yönetip olası fırsatları en âlâ formda kıymetlendirmemiz halinde hem dallarımız hem de Türkiye ihracatı amaçların üzerinde bir muvaffakiyete ulaşabilir” dedi.

İLK SIRADA ALMANYA

Türkiye demir ve demir dışı metaller dalı ile çelik kesimi eylül ayında yaklaşık 3 milyar Dolar, birinci 9 ayda ise 28 milyar doları aşan ihracat gerçekleştirdi. 9 aylık periyotta Türkiye’nin toplam ihracatından demir ve demir dışı metaller yüzde 6.6’lık, çelik kesimi ise 10.1’lik hisse aldı. Eylülde Türkiye geneli sektörel ihracatta en başarılı ülke 235.5 milyon dolar ile Almanya oldu.

Bu ülkeyi, 193.1 milyon dolar ile Romanya, 163.7 milyon dolar ile İsrail izledi. ADMİB’in 2022 yılı eylül ayı ihracatı ülkelere nazaran incelendiğinde; Romanya’nın 26 milyon ile birinci sırada olduğu görüldü. Bu ülkeyi, 22.7 milyon dolarla İsrail ve 20.6 milyon dolarla Irak takip etti.

İHRACATTAKİ KATKISI 28 MİLYAR DOLARI AŞTI

Türkiye’nin eylül ayı ihracatı geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 9.2 artışla 22.6 milyar dolara ulaşırken, ocak-eylül periyodunda 188 milyar dolara, son 12 ayda ise 252 milyar dolara yükseldi. Türkiye demir ve demir dışı metaller bölümü ile çelik bölümü eylül ayında yaklaşık 3 milyar dolar, birinci 9 ayda ise 28 milyar doları aşan katkısıyla Türkiye ihracatına değerli takviye sundu. 9 aylık devirde Türkiye’nin toplam ihracatından demir ve demir dışı metaller yüzde 6.6’lık, çelik kesimi ise 10.1’lik hisse almayı başardı.

‘YAŞADIĞIMIZ DÜŞÜŞLER RAKİP ÜLKELERE ORANLA DAHA MAKUL SEVİYELERDE’

Tüm dünyada hammadde tedarikindeki ıstırapların devam ettiğini, yüksek Emtia ve güç fiyatlarından, savaşın ekonomik yansımalarına kadar birçok sebepten ötürü arz ve talebin düştüğünü kaydeden Fuat Tosyalı, her şartta oluşabilecek yeni fırsatları yakından izlediklerinin altını çizdi. 

Demir ve demir dışı metallerin eser çeşitliliği ve üretim kabiliyetiyle istikrarlı artışına devam ettiğini söz eden Tosyalı, “Çelik ise tüm dünyada aşikâr dönemlerle talepte üstlere çıkıyor. Bilhassa son 3-4 aydır global talep zayıfladı. Ancak bizim yaşadığımız düşüşler rakip ülkelere oranla daha makul seviyelerde” diye konuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir